Čo ďalej s témou Majstra Pavla ?

Autor: Tomáš Slebodník | 30.9.2016 o 16:19 | (upravené 30.9.2016 o 16:29) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  101x

Ako člen občianskeho združenia 500 vám chcem priblížiť trápenie neziskových organizácií, ktoré spracovávajú verejnoprospešné témy , suplujú štát a samosprávu. Už päť rokov je téma Majstra Pavla nosnou témou našej neziskovky .  

Ako sa to vlastne začalo:

Náš príbeh sa začal v roku 2014,kedy sme pri nakrúcaní filmu POCTA MAJSTROVI dostali od reštaurátorov ORA v Levoči informáciu,že rok 2017 bude rokom, kedy oltár Majstra Pavla oslávi 500. výročie jeho inštalácie v Bazilike svätého Jakuba v Levoči. Nie každý človek môže zažiť toto okrúhle výročie. Na základe našej iniciatívy v spolupráci s mestom Levoča bolo vo februári 2016 podpísané

MEMORANDUM o spolupráci 19 miest a obcí, ktoré spravujú diela, artefakty z dielne Majstra Pavla.

Aj napriek tomu, že Majster Pavol z Levoče bol predstaviteľ záverečného obdobia slovenskej gotiky, v roku 1999 vyhodnotený, ako osobnosť milénia, aj preto, že je snahou, aby rok 2017 bol vyhlásený za Rok Majstra Pavla, aj preto že boli vyčlenené nemalé finančné prostriedky na reštaurovanie niektorých jeho diel, stále ostáva vo vzduchu jeden obrovský dlh nielen národnému, ale aj svetovému kultúrnemu dedičstvu.

Doposiaľ neexistuje kompletný zoznam jeho konkrétnych diel, i keď ako celok sú pamiatkovo chránené - patria medzi národné kultúrne pamiatky už od roku 1961, dokonca zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Osobne sme sa stretli s generálnou riaditeľkou Irinou Bokovovou pri jej návšteve v Levoči.

Naše kroky smerovali ku vznikajúcej vláde v roku 2016, aby vo svojom programovom vyhlásení vyhlásila rok 2017 za ROK MAJSTRA PAVLA.

Požiadali sme otvoreným listom ministra kultúry o tento krok.

Výsledok zrejme všetci dobre viete...podpora kultúry, dejín a historického dedičstva je oblasť, ktorá nie je komerčne zaujímavá, napriek tomu, že v každom jednom bedekri, na stránkach národných agentúr sa nachádzajú fotografie Levoče, ktorá je zapísaná zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.Pýšiť sa pamiatkami je pekné gesto, no zachovávať ich odkaz ďalším generáciám je v dnešnej dobe nezaujímavé.

Preto sme sa naše občianske združenie 500 uznieslo na tom, že skúsime dať dokopy potrebné financie na vznik tohto unikátneho diela, ktoré má šancu byť prezentom nás, nášho regiónu a našej krajiny. Hľadáme zdroje v nadáciách, v grantových schémach bánk, významných firiem, prostredníctvom našich ambasádorov v zahraničí. Podali sme žiadosť o podporu projektu na Audiovizuálny fond, kde sme neuspeli kvôli tomu, že údajne žiadame neúmerné množstvo financií. Podobný postoj zaujali aj mestá a obce, ktoré tieto diela spravujú. Ak má vzniknúť reprezentatívny dokument, ktorý sa bude nakrúcať v 19. mestách a obciach Slovenska, niečo to stojí. Keďže sa nám nepodarilo získať dostatočné množstvo prostriedkov, dnes spúšťame zbierku - kampaň v spolupráci s Centrom pre filantropiu..Veríme, že spoločne máme možnosť vytvoriť a osláviť dielo, ktoré v spoločnosti bude prezentované ďalšie desiatky rokov - Majster Pavol z Levoče zanechal v Levoči odkaz kultúrno-historického dedičstva v roku 1515 – 1517 celému svetu . Už 500 rokov obdivujeme jeho prácu, dielo, odkaz...Nad projektom PO STOPÁCH MAJSTRA PAVLA prijal záštitu prezident SR Andrej Kiska, premiér vlády SR Róbert Fico a Slovenská komisia pre UNESCO

O filme

Tento velikán medzi rezbármi, ktorého značná časť života ostáva a vzhľadom k požiarom pohltenej dokumentácií /1550/, pravdepodobne i navždy ostane zahalená tajomstvom, je pritom jediným stredovekým rezbárom na svete, po ktorom sa zachovalo toľko diel či vlastných alebo pochádzajúcich z jeho dielne.

Dekódovanie autorstva sa začína v roku 1878, keď sa podarilo vydokladovať Majstra Pavla ako tvorcu najvyššieho dreveného neskorogotického oltára na svete - Oltára sv. Jakuba v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. A odtiaľ sa vyvíja úsilie kunsthistorikov pri určovaní ďalších oltárov a plastík, pri ktorých je autorstvo Majstra Pavla nanajvýš zrejmé, či pravdepodobné.

Hlavná koncentrácia diel sa nachádza na Spiši, čím ho predurčuje na región s najvyššou koncentráciou zachovaných drevených gotických pamiatok na našej planéte. A čas je po 500 rokoch sudcom. Zdanlivo prchavá, jemná „vôňa" ľudskosti sôch, pre recipienta s pribúdajúcimi rokmi naberá na intenzite. To je Skulptorovo mystérium, presne v duchu myšlienky iného velikána F. M. Dostojevského – ČLOVEK POTREBUJE LEN ČLOVEKA.

Vznik nášho filmu súvisí aj so snahou ukázať diela Majstra Pavla, na ktoré sa už pár desiatok rokov vzťahuje, v rámci majetkového prisvojenia si proti duchu Majstra Pavla z Levoče, nepochopiteľný zákaz natáčania aj fotografovania …

Čo sa deje teraz:

Máme za sebou obhliadky všetkých miest a obcí,kde autor scenára a režisér v jednej osobe Alois Ditrich spolu s Jurajom Balážom hľadali v archívoch všetky dostupné informácie o každom diele. Dokázali sme vyfinancovať prípravné práce, obhliadky, archívy a písanie scenára, ktorý bude hotový koncom augusta tohto roku.

 

Dnes spúšťame kampaň:

Dnes s nádejou spúšťame kampaň v spolupráci s portálom startlab.sk . Pevne verím, že sa nájdu ľudia s dobrým srdom, ktorí nám pomôžu zrelizovať toto unikátne dielo, viac informácií nájdete na nižšie uvedenej adrese.

https://www.startlab.sk/projekty/93-po-stopach-majstra-pavla

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?