Slováci, spojíme sa pre 10 000 eur za 32 dní ?

Autor: Tomáš Slebodník | 18.3.2017 o 18:44 | (upravené 18.3.2017 o 19:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  92x

Asi v rovnakom čase ako Michelangelo dokončoval Stvorenie Adama na strope Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne, o tisíc kilometrov ďalej, v Levoči, spod dláta ďalšieho génia Majstra Pavla vyrástlo dielo, aké nemá obdobu.

Najvyšší neskorogotický oltár na svete. V roku 2017 si pripomíname jeho majestátnu existenciu trvajúcu polovicu tisícročia.

O Majstrovi Pavlovi nevieme takmer nič. Nevieme, kde sa narodil, ako vyzeral, ani kde spí svoj večný odpočinok. No jeho dielo, ohromné zrkadlo spoločnosti ukazuje, ako vyzerá dnešný svet. Jeho Madonu, vyobrazenú na slovenskej stokorunáčke, sme mali v dlaniach určite každý, jeho meno si však len matne pamätáme z učebníc. Už 500 rokov ho môžu generácie ľudí obdivovať a premýšľať nad pozemským bytím. Na Slovensku, v strednej a staršej generácii zrejme nenájdeme človeka, ktorý by toto dielo nevzhliadol na vlastné oči. S dnešnou mladšou generáciou to tak veru nie je.

Národ by mal byť hrdý na osobnosti svojich dejín, ktoré vynikali zručnosťou, umom, charakterom. Geniálny rezbár Majster Pavol z Levoče bezpochyby vynikal všetkými troma prívlastkami, dokonca bol v roku 1999  vyhlásený za osobnosť milénia.

Občianske združenie 500 od roku 2011 túto tému veľmi podrobne spracováva. Chceme, aby tu po nás niečo ostalo. Pre tých, ktorí prídu po nás. Na všetky aktivity hľadáme financie. Každý z nás máme svoj vlastný job práve preto, aby sme mohli robiť to, čo nás naozaj baví. Od roku 2011 sme nedokázali spojiť štát, rezorty, ani miestnu samosprávu, hoci sa nám toto výročie každým rokom približovalo. Každý má vlastný projekt, každý chce byť jedinečný, no v konečnom dôsledku toto trieštenie poukazuje v dnešnej konzumnej spoločnosti na našu malosť. Musím spomenúť, že ide o pamiatku zapísanú do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Za päť rokov sme natočili viac ako 60 hodín materiálu, časozberov, nafotili sme vyše päťtisíc fotografií, počas reštaurovania sme sa s našim objektívom dostali tam, kde sa bežný smrteľník nikdy nedostane. Naozaj, na Slovensku nemá nik taký bohatý archív, ako naše združenie. Aby to všetko úsilie, čas, námaha a v neposlednom rade aj financie nevyšli navnivoč, vzniká tento článok.

Je to naša veľká, obrovská prosba o pomoc. Viem, že v dnešnej dobe sa nežije ľahko. Obzvlášť na východe krajiny. Keďže mi naše projekty nedajú spávať  a nezáujem príslušných  inštitúcií ma naozaj prekvapil, naše združenie nás ženie k hľadaniu alternatív a riešení, ako tieto projekty ukončiť práve v roku 2017. V dnešnej dobe predsa nemôžu v spoločnosti rezonovať len témy športu, budovania športovísk a súťaží miss... Máme tu naše, slovenské kultúrne dedičstvo, ktoré nám tu zanechali naši predkovia pred 500 rokmi. Takéto výročie nemá ani Košický maratón, ani futbalová, či hokejová liga, ktorej sa dostáva výrazná podpora.

Verím, že nájdeme pár tisíc ľudí, ktorých táto téma osloví a dokážeme sa spojiť pre tému Majstra Pavla. Naše združenie do projektov s touto témou za päť rokov investovalo viac ako 150tisíc eur. Sme pred cieľovou páskou, nechceme to vzdať. No sme na konci s finančnými možnosťami. Hľadáme možnosti v grantoch, schémach nadačných fondov, v dotačných schémach štátu, samosprávy, proste všade tam, kde dokážeme vyžobrať, vyprosíkať nejaký príspevok. Spustili sme crowdfoundingovú kampaň na stránkach HITHIT . Skúste si prečítať vývoj nášho snaženia. Sami usúdite, že napriek nezáujmu príslušných inštitúcií sa pomaly blížime k úspešnému ukončeniu. Je rok 2017. Rok, kedy tieto diela chceme dokončiť.

Preto sa s obrovskou prosbou obraciam na vás, Slovákov, ktorým záleží aj na iných hodnotách, ako je dnešný konzum. Určite to spoločne dokážeme a ukážeme všetkým nepriaznivo nakloneným pohľad do zrkadla dnešnej doby. Prispieť môžete do ukončenia zbierky na stránkach  HITHIT .  Za podporu si môžete vybrať  odmenu z dielne nášho združenia, ktorá Vám bude pripomínať šľachetný skutok. Ak sa vám zdá výška odmeny vysoká, je možné prispieť priamo na stránkach občianskeho združenia 500 , kde sami zvolíte a vpíšete ľubovoľnú  sumu, hoci aj jedno euro, ktorým nás chcete podporiť. Ak medzi vami nájdeme päťtisíc ľudí, ktorí nám prispejú po dve eurá, dokážeme to a môžeme ďalej šprintovať do cieľovej rovinky.

Táto zbierka je veľká skúška. Dokáže nás téma svetového rezbára spojiť a pomôcť priviesť na svet dielo, ktoré má ambície dostať sa do sveta napriek nezáujmu výkonnej moci a samosprávy?

Zdieľajte tento článok medzi priateľmi, známymi, kolegami. Verím, že sa nám to spoločne podarí.

Krátka upútavka už realizovaného filmu Pocta Majstrovi je  TU

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bezdomovec, ktorý pil drahé víno a 42-krát daroval krv

Štefan Karner žil osem rokov na ulici. Netradične. Holil sa, pral si veci a prespával u priateliek.

NITRA

Bývalého poslanca parlamentu Gauliedera našli mŕtveho

Príčiny smrti vyšetruje polícia.


Už ste čítali?